Milli Kütüphane Taş Plak Koleksiyonuna hoş geldiniz,

Bir süredir yenileme çalışmalarını yürütmekte olduğumuz web sayfamız yeni tasarımıyla yeniden siz değerli üyelerimizin hizmetindedir.                                                     

Koleksiyonumuzda bulunan yaklaşık 5.000 taş plaktan en eskisi 1928 yılına ait İngilizce iki şarkı içeren bir taş plaktır. Diğer taş plaklar 1950’li ve 1960’lı yıllara aittir.

Türk sanat müziği, Türk halk müziği, klasik müzik, tango, vals gibi müzik türlerinden oluşan taş plak koleksiyonumuzda, Türkçe şarkıların yanı sıra Rusça, İngilizce, Fransızca şarkılar da mevcuttur.

Zeki Müren, Safiye Ayla, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Yesari Asım Arsoy, Selahattin Pınar, Müzeyyen Senar, Hamiyet Yüceses gibi Türk müziğinin ünlü sanatçı ve bestekârlarına ait taş plaklarımız vardır.

Bunun yanı sıra; Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Lizst, Mozart gibi dünyaca ünlü klasik müzik bestecilerinin eserleri ve Nate King Cole, Tony Martin gibi sanatçıların taş plakları da kütüphanemiz koleksiyonunda yer almaktadır.

Genellikle satın alma yoluyla oluşturulan ve kendi alanında çok değerli bir koleksiyona sahip olan Kütüphanemiz, bu değerli kültür ve sanat mirasını gelecek nesillere aktarabilmek ve çok narin bir yapıya sahip olmalarından dolayı kırılmalarını, çatlamalarını, tahribata uğramalarını engellemek amacıyla koleksiyonun tamamını dijital ortama aktarmıştır.

Bu sayede plaklar yerine dijital kopyalar hizmete sunularak taş plaklar tamamen koruma altına alınmıştır. Koleksiyon zenginleştirme çalışmalarımız kapsamında arşivimize katacağımız yeni plaklar da dijital ortama atılarak en sağlıklı şekilde korunmaya devam edilecek ve siz değerli üyelerimizin hizmetine sunulacaktır.